Ekonomi

Fed/Powell: Yumuşak iniş mümkün ancak yakın zamanda faiz indirimi yok

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powellsıkılaştırmanın ardından ekonominin para politikasında “yumuşak iniş” olasılığını görmeye devam ettiğini, ancak yakın zamanda faiz indirimi öngörmediklerini belirtti.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Powell, şunları söyledi: Şişirmeİstihdam piyasasında keskin bir daralmaya yol açmadan yüzde 2 hedefini düşürmenin bir yolu var ve emek piyasasını ‘yavaş soğutmak’ bu çabalara yardımcı olacaktır.”söz konusu.

Faiz oranlarında bir indirim beklenmemesi gerektiğini belirten Powell, enflasyonun “gerçekten ciddi şekilde düşmesi” gibi parasal gevşeme koşullarının “birkaç yıllık” dönemde sağlanmasının mümkün olmayacağını savundu.

Enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmenin birinci öncelikleri olduğunu ve bu konudaki kararlılıklarını sürdürdüklerini belirten Powell, bundan sonraki toplantılarda faiz oranlarını artırmanın “mantıklı” olacağını değerlendirdiklerini vurgularken, şunu da vurguladı: bunu çok daha yavaş bir hızda yapmaktan yanaydılar.

Powell, 2022’nin ilk çeyreğinde başladıkları agresif faiz artırımlarında son seviyeye yaklaştıkları için faiz artırımlarını yavaşlattıklarını belirterek, faiz artırım oranlarının ve faiz oranlarının hangi seviyelerde olacağını da savundu. ulaşmak farklı şeylerdir.

Temmuz toplantısının “canlı” bir toplantı olacağını vurgulayan Powell, FOMC toplantısında ne yapacaklarını da tartışmadıklarını ancak Temmuz toplantısına kadar 3 aylık bilgi sahibi olacaklarını ve ne yapacaklarına karar vermeye devam edeceklerini ifade etti. verilere bakarak yapın.

Forex Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu